Zdiagnozowanie u dziecka atopowego zapalenia skóry nie brzmi zbyt optymistycznie. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry, która skutecznie uprzykrza pacjentom życie i obniża ich samopoczucie. Niestety nie da się jej wyleczyć, a terapia AZS polega na łagodzeniu objawów choroby i maksymalnym wydłużaniu okresów remisji. Czy istnieje jednak szansa, że maluch w przyszłości wyrośnie z atopowego zapalenia skóry? Jakie są perspektywy na „normalne” funkcjonowanie w przypadku zdiagnozowanego AZS? Odpowiedzi na te pytania poznają Państwo w dalszej części niniejszego artykułu.

AZS – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry (inaczej nazywane egzemą) traktowane jest jako choroba cywilizacyjna XXI wieku, ponieważ zmaga się z nią około 20% ludzi na całym świecie. Jej przyczyny nie są do końca znane, a jako główną podaje się uwarunkowania genetyczne. AZS objawia się poprzez charakterystyczny wygląd skóry (zaczerwienienie, przesuszenie, pękanie, grudki, itp.) oraz uporczywy świąd. Omawiane dolegliwości wywołuje nieprawidłowa reakcja immunologiczna na kontakt z alergenami. Organizm osoby chorującej na egzemę wytwarza wtedy zbyt dużą ilość przeciwciał IgE, w wyniku czego dają o sobie znać objawy AZS.

Jak przebiega AZS?

Mimo że w większości przypadków atopowe zapalenie skóry diagnozowane jest u niemowląt i małych dzieci, nie oznacza to, że nie może wystąpić w późniejszym okresie życia. Egzema może właściwie dać o sobie znać w każdym wieku. Jest to choroba przewlekła o nieregularnym przebiegu, w którym z reguły następują po sobie naprzemiennie okresy remisji (nie występują wtedy objawy AZS) oraz zaostrzeń choroby (w tym czasie nasilają się objawy choroby). Egzemy nie da się jako tako wyleczyć, ale mimo to istnieją skuteczne sposoby na podwyższanie komfortu życia pacjenta. Dzięki odpowiednej pielęgnacji skóry atopowej i unikaniu czynników zaostrzających objawy, okresy remisji mogą trwać nawet przez kilka lat, a zaostrzenia objawów nie muszą być aż tak uciążliwe dla pacjenta.

Czy można wyrosnąć z AZS?

Chociaż atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną, to często się zdarza, że dziecko z niego wyrasta. Szacuje się, że w Polsce około u 40% dzieci objawy egzemy ustępują wraz z wiekiem i nie pojawiają się już w przyszłości. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że jest to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się nieregularnym przebiegiem. Może się więc zdarzyć, że pomimo ustąpienia objawów dojdzie do ich nawrotu w dorosłości. Odpowiadając zatem na pytanie, które jest głównym przedmiotem niniejszego artykułu – z atopowego zapalenia skóry można całkowicie wyrosnąć, jak również w każdej chwili mogą ponownie pojawić się dokuczliwe objawy tej dolegliwości. Nawet jeśli u pacjenta zmagającego się z egzemą następują naprzemiennie okresy remisji i zaostrzeń przez całe życie, odpowiednia terapia AZS przynosi efekty i znacząco polepsza komfort życia.