Wełna to popularny materiał pochodzenia naturalnego, który pozyskiwany jest z sierści różnych gatunków zwierząt. Do wytwarzania wełny najczęściej wykorzystuje się sierść: owiec, kóz, królików, lam oraz wielbłądów. W zależności od jej pochodzenia włókna te mogą różnić się od siebie właściwościami, a więc i przeznaczeniem. Dlatego też, mimo że wełnę kojarzymy głównie z grubymi swetrami zimowymi, to wykorzystywana jest do produkcji różnego rodzaju ubrań, włączając w to nawet przewiewną odzież sportową. Uogólniając jednak temat wełny, materiał ten powoduje często podrażnienia i swędzenie skóry, jak również inne nieprzyjemne objawy – nie tylko u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Wbrew różnym opiniom na ten temat sama w sobie wełna nie uczula, a w większości przypadkach odpowiada za to budowa tego włókna. Każdy, kto miał kiedykolwiek na sobie sweter z tak zwanej wełny gryzącej, dobrze zna doprowadzające wręcz do szału uczucie swędzenia skóry. Inni uważają jednak, że za reakcję skóry na wełnę może odpowiadać zawarta w niej lanolina. Jest to naturalny wosk, który używany jest w licznych produktach kosmetycznych przeznaczonych do stosowania nawet przez dzieci. Trudno zatem traktować lanolinę jako czynnik powodujący opisane wyżej objawy.

Wełna a nasilenie objawów AZS

Atopowe zapalenie skóry (nazywane inaczej egzemą, a w skrócie AZS) to przewlekła choroba skóry, której przebieg charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem okresów remisji i zaostrzeń. W przypadku nasilenia objawów egzemy, skóra staje się sucha i podrażniona, a jej złej kondycji towarzyszy uporczywy świąd. Do zaostrzenia symptomów AZS dochodzi z różnych powodów, a jednym z nich jest kontakt z czynnikami drażniącymi. Powyżej przytoczone przez nas właściwości wełny pokazują, że materiał ten może śmiało zostać nazwany takim właśnie czynnikiem drażniącym. Jako że wrażliwa skóra atopowa posiada cieńszą barierę ochronną od skóry zdrowej, osoby zmagające się z egzemą powinny unikać kontaktu z wełną.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły, ponieważ wszystko zależy od konkretnego pochodzenia wełny. Dobrym przykładem jest tutaj wełna z merynosów, która może nawet mieć korzystny wpływ na stan skóry atopowej oraz wygodę osoby chorej. Jeśli zdecydują się Państwo na zakup ubranek z wełny merino dla dziecka z AZS, zalecamy ciągłą obserwację kondycji skóry pacjenta borykającego się z egzemą i oczywiście wybór produktów niezawierających sztucznych dodatków.

Odpowiednie tkaniny dla osób z AZS

Osoby zmagające się na co dzień z AZS powinny zwracać uwagę na wszystko, co ma kontakt z ich skórą, ponieważ czynniki drażniące mogą odpowiadać za nasilenie objawów choroby. Z tego właśnie powodu szczególnie istotny jest wybór odpowiednich ubrań, które bezpośrednio stykają się z wrażliwą skórą atopową pacjenta. Jakie zatem tkaniny są dla niej najbezpieczniejsze? Należy przede wszystkim unikać wszystkich sztucznych materiałów, a powinno się zastąpić je ubraniami wykonanymi z naturalnych tkanin. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak wełna (oprócz wełny z merynosów), która ze względu na swoje właściwości może podrażniać skórę atopową. Podczas zakupu odzieży dla osób z AZS warto pamiętać, że nie tylko sama tkanina ma znaczenie, ale również jej kolor (kolorowe odcienie są najczęściej uzyskiwane poprzez dodanie sztucznych barwników) oraz obecność szwów, cekinów i wszelkich ozdobników mogących odpowiadać za podrażniania skóry.

Jeśli mają Państwo duże obawy dotyczące właściwego wyboru ubrań dla osób z AZS, na rynku można się spotkać ze specjalną odzieżą im dedykowaną. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą mieć Państwo pewność co do jej bezpieczeństwa dla delikatnej skóry atopowej i jednocześnie komfortu chorego.