Emolienty to substancje stosowane w kosmetyce i farmacji, które pomagają nawilżać, zmiękczać i wygładzać skórę. Działają poprzez tworzenie na powierzchni skóry cienkiej warstwy, która zatrzymuje wodę i zmniejsza jej utratę. Suchość skóry jest problemem, który dotyka coraz większą część społeczeństwa. Może być uwarunkowana genetycznie lub powstać wskutek czynników środowiskowych. Szczególnym przypadkiem jest atopowe zapalenie skóry, czyli choroba wymagająca wzmożonej pielęgnacji przy użyciu emolientów.

Emolienty – czym są i jak działają?

Emolienty mogą mieć różne pochodzenie i składać się z różnych związków chemicznych, takich jak woski, oleje, glicerydy, alkohole tłuszczowe, fosfolipidy czy silikony. Najczęściej stosuje się je w postaci kremów, balsamów, maści, płynów do kąpieli czy szamponów. Dzięki swoim właściwościom, emolienty są szczególnie przydatne dla skóry suchej, zniszczonej i podrażnionej, ale mogą być stosowane także do pielęgnacji skóry zdrowej. Oprócz nawilżenia skóry, emolienty często posiadają również działanie kojące, łagodzące i przeciwzapalne.

Przy nasilonych objawach, najczęściej zaleca się emolienty w postaci balsamów czy maści. Są gęste, długo utrzymują się na skórze, dlatego rzadziej trzeba je nakładać. Warto pamiętać, że z czasem tolerancja skóry może się zmieniać i dotychczasowy preparat może nie być już tak skuteczny. Emolienty spełniają swoje zadanie tylko wtedy, gdy chory odpowiednio z nich korzysta. Pacjent częściej sięga po produkt, który ma przyjemną konsystencję. Inaczej szybko może się zniechęcić, co niekorzystnie wpłynie na skuteczność leczenia. Emolienty mają bardzo szeroki profil bezpieczeństwa. Zdecydowanie warto unikać preparatów, które zawierają parabeny, barwniki czy substancje zapachowe. Mogą one bowiem doprowadzić do uczulenia kontaktowego.

Emolienty są hipoalergicznymi dermokosmetykami. Produkowane są na bazie olejów, głównie lnianego. Skład preparatu uzupełniany jest o substancje, które pozwolą natłuścić naskórek, zatrzymać wodę w skórze i stworzyć odpowiednią warstwę ochronną. Wszystko po to, by chronić skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i utratą wilgoci. Do podstawowych funkcji emolientów należy zaliczyć przede wszystkim złagodzenie świądu skóry, odbudowę uszkodzonej bariery skórnej, zmniejszenie szorstkości skóry oraz uzupełnienie poziomu lipidów.

Emolienty – idealne w pielęgnacji skóry z AZS

Z emolientów powinny korzystać osoby ze skórą suchą i skłonną do podrażnień, a szczególnie w przypadku atopowego zapalenia skóry. Skóra atopowa jest niezwykle wrażliwa, bardzo sucha i szorstka, co wywołuje uporczywy świąd. Dzięki głębokiemu nawilżeniu i natłuszczeniu skóry, emolienty łagodzą objawy AZS i chronią przed kolejnymi zmianami skórnymi, powstałymi wskutek nadmiernego drapania. 

Atopowe zapalenie skóry jest coraz częściej występującą chorobą zapalną, której niestety w dalszym ciągu nie można całkowicie wyleczyć. Podstawą leczenia jest pielęgnacja skóry w celu utrzymania odpowiedniego nawilżenia oraz bariery ochronnej. Ustąpienie objawów nie oznacza, że pacjent może dobrowolnie przerwać kurację. Zaleca się systematyczne używanie emolientów, pomimo braku zmian skórnych. Takie działanie pozwoli zapobiec potencjalnym zaostrzeniom choroby.

Wyniki badań wskazują na wiele korzyści, jakie wynikają ze stosowania emolientów przez pacjentów chorych na AZS. Warto zaznaczyć, że emolienty różnią się od siebie składem i nie wszystkie posiadają potencjalne korzyści wypływające z obecności dodatkowych, cennych składników. Bezpieczny preparat nie powinien zawierać alergenów, ani substancji drażniących. Częste kąpiele podchlorynowe oraz systematyczne stosowanie emolientów to gwarancja właściwego nawodnienia naskórka i ochrona przed jego pękaniem. Balsam emolientowy należy używać bezpośrednio po kąpieli, aby zapobiec wysychaniu skóry. Badania wykazały, że wdrożenie u dzieci z ryzykiem rozwoju AZS terapii emolientowej, znacznie zmniejsza to ryzyko.

Balsam Atopigo® – formuła bogata w emolienty

Emolienty ze względu na łagodne działanie, świetnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry z AZS u dzieci już od 1 dnia życia. Niemowlęta mają bardzo delikatną skórę, dlatego tak istotne jest dobranie im odpowiednich kosmetyków. Ze sporym dystansem należy podchodzić do preparatów wieloskładnikowych, pełnych środków barwiących i silnych substancji zapachowych. Być może są one atrakcyjne dla dzieci, aczkolwiek mogą wywołać silną alergię.

Warto postawić na sprawdzony produkt, który nie zawiera parabenów, barwników czy substancji zapachowych. Balsam emolientowy Atopigo® oparty jest na formule bogatej w emolienty, posiada fizjologiczne pH, jest hypoalergiczny i został poddany testom dermatologicznym pod nadzorem pediatry. Składniki zawarte w balsamie emolientowym Atopigo® regenerują skórę, przywracając jej funkcje barierowe. Balsam kompleksowo regeneruje suchą i atopową skórę, przynosząc natychmiastową ulgę. Jego regularne stosowanie zapobiega nawrotom suchości skóry.

Emolienty są kluczowymi preparatami w pielęgnacji skóry z AZS ze względu na ich zdolność do utrzymywania skóry w odpowiednim stanie nawilżenia, co przyczynia się do zmniejszenia występowania objawów choroby, takich jak suchość, swędzenie i zaczerwienienie. Badania wykazały, że regularne stosowanie emolientów w leczeniu AZS może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i nasilenia objawów choroby, poprawie jakości życia pacjentów i zmniejszeniu potrzeby stosowania leków przeciwzapalnych. Ponadto, emolienty stosowane w pielęgnacji skóry z AZS mają także właściwości kojące i łagodzące, co przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego skóry i poprawy jej ogólnego stanu.