Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która wymaga szczególnej troski i uwagi w codziennej pielęgnacji. Jako że skóra atopowa charakteryzuje się suchością, swędzeniem i skłonnością do podrażnień, jej odpowiednie nawilżenie i ochrona stanowią podstawę. Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do zaostrzenia objawów i pogorszenia stanu skóry, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich metod i produktów. Kąpiel, choć niezbędna dla higieny, może nasilać te problemy, jeśli nie jest przeprowadzona z uwzględnieniem specyficznych potrzeb skóry atopowej. W dalszej części niniejszego artykułu omawiamy, jak prawidłowo dbać o skórę atopową po kąpieli, aby zapewnić jej komfort i zdrowie.

Czas trwania i temperatura kąpieli

Kąpiel osób borykających się na co dzień z egzemą powinna trwać nie dłużej niż 10-15 minut. Zbyt długie moczenie skóry może prowadzić do utraty naturalnych olejków, które chronią ją przed wysuszeniem. Ważne jest, aby ograniczyć czas spędzony w wodzie celem uniknięcia nadmiernego odparowania wody z naskórka. Temperatura wody powinna być ciepła, a nie gorąca. Optymalna temperatura wynosi około 37°C. Gorąca woda może dodatkowo podrażniać skórę i nasilać objawy AZS, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększone swędzenie. Warto również unikać bardzo zimnej wody, która może wywołać szok termiczny i zaostrzyć stan zapalny skóry.

Wybór odpowiednich środków myjących

Unikaj mydeł i środków myjących zawierających detergenty, które mogą wysuszać skórę. Zamiast tego wybieraj delikatne i bezzapachowe produkty myjące przeznaczone specjalnie do skóry atopowej. Produkty te powinny zawierać łagodne składniki myjące oraz nawilżające, takie jak gliceryna, oleje roślinne czy ceramidy. Ważne jest, aby środki myjące nie zawierały alkoholu, sztucznych barwników ani konserwantów, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Preferuj produkty hipoalergiczne i testowane dermatologicznie, aby zapewnić sobie minimalne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Natychmiastowe nawilżenie po kąpieli

Po wyjściu z kąpieli skóra jest najbardziej podatna na nawilżenie. Delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem, unikając intensywnego pocierania, które może podrażniać skórę. Najlepiej jest osuszać skórę poprzez delikatne osuszanie, pozostawiając ją lekko wilgotną. Wilgoć pozostała na skórze pomoże w lepszym wchłanianiu nawilżających substancji. Następnie, w ciągu 3 minut od wyjścia z kąpieli, nałóż nawilżający krem lub maść. Zazwyczaj dobrym wyborem są produkty, które zawierają składniki takie, jak: kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, ceramidy i naturalne oleje. Pomagają one w odbudowie bariery ochronnej skóry, zatrzymując wilgoć i chroniąc przed wysuszeniem. Regularne stosowanie emolientów (np. takich jak balsam Atopigo®) po każdej kąpieli znacząco zmniejsza ryzyko zaostrzeń AZS i poprawia komfort życia osoby zmagającej się z tą chorobą.

Wybór odpowiednich produktów nawilżających

Wybór odpowiednich produktów nawilżających jest kluczowy w codziennej pielęgnacji skóry atopowej. Balsam emolientowy do ciała Atopigo® to dobry wybór dla osób zmagających się na co dzień z egzemą, ponieważ jego formuła została starannie opracowana z myślą o intensywnym nawilżeniu i regeneracji skóry, przywracając jej funkcje barierowe. Atopigo® posiada fizjologiczne pH, jest hypoalergiczny oraz testowany dermatologicznie pod nadzorem pediatry, co czyni go bezpiecznym nawet dla najmłodszych dzieci od pierwszego dnia życia.

Balsam emolientowy do ciała Atopigo® jest bogaty w naturalne składniki. Olej z pestek śliwki, olej lniany i masło awokado dostarczają skórze niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspomagając odbudowę ochronnej bariery hydrolipidowej naskórka i przywracając jej fizjologiczne funkcje. Dodatkowo, kompleks kwasów tłuszczowych z oliwy z oliwek integruje się ze skórą, odtwarzając jej naturalną organizację lipidów i wzmacniając funkcje barierowe. Zawarta w balsamie Atopigo® gliceryna zatrzymuje wodę w skórze i chroni przed jej utratą, co jest niezwykle istotne dla osób z AZS. Dodatkowe składniki, takie jak alantoina i witamina E, łagodzą podrażnienia i wspomagają regenerację skóry, zapewniając jej długotrwałe uczucie komfortu i ukojenia. Dzięki regularnemu stosowaniu balsamu Atopigo® po każdej kąpieli można znacząco zmniejszyć ryzyko zaostrzeń AZS i poprawić jakość życia osoby zmagającej się z tą chorobą.

Regularne stosowanie emolientów

Nawilżanie skóry atopowej powinno odbywać się regularnie. Emolienty należy stosować przynajmniej dwa razy dziennie, niezależnie od kąpieli, aby zapewnić ciągłą ochronę i nawilżenie skóry. W przypadku zaostrzeń objawów AZS warto zwiększyć częstotliwość aplikacji, nawet do kilku razy dziennie, aby złagodzić dyskomfort i przywrócić skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Emolienty tworzą ochronną warstwę na powierzchni skóry, która zapobiega utracie wody i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia czy zmienne warunki atmosferyczne. Regularne stosowanie emolientów pomaga w odbudowie bariery lipidowej skóry, zmniejsza swędzenie i podrażnienia oraz poprawia elastyczność i miękkość skóry.

Profesjonalna pomoc

W przypadku ciężkich objawów atopowego zapalenia skóry warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może zalecić odpowiednie leki lub terapie, które są skuteczne w łagodzeniu stanów zapalnych i swędzenia. Współpraca z dermatologiem pozwala na indywidualne dostosowanie planu pielęgnacyjnego do potrzeb pacjenta, uwzględniając specyficzne czynniki, takie jak: wiek, rodzaj skóry czy obecność innych chorób współistniejących. Regularne wizyty u specjalisty oraz monitorowanie postępów leczenia są niezmiernie ważne dla skutecznego zarządzania atopowym zapaleniem skóry i utrzymania jej w jak najlepszym stanie.

Rutyna pielęgnacyjna dla skóry z AZS po kąpieli

Pielęgnacja skóry atopowej po kąpieli wymaga odpowiedniego podejścia i uwzględnienia specyficznych potrzeb skóry. Kluczowe jest stosowanie delikatnych środków myjących, szybkie nawilżanie skóry po kąpieli oraz regularne stosowanie emolientów. Ważne jest również unikanie drażniących materiałów (mowa przede wszystkim o wełnie i syntetykach) oraz dbanie o odpowiednią dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, które wspierają zdrowie skóry. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można znacząco poprawić komfort życia osoby z atopowym zapaleniem skóry, zmniejszyć nasilenie objawów choroby oraz zapobiec ich nawrotom. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest systematyczność i konsekwencja w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych.