Niesprzyjające warunki atmosferyczne na zewnątrz, suche powietrze w środku, grube warstwy ubrań na sobie oraz częste pocenie się pod nimi są nieodłącznymi elementami okresu jesienno-zimowego wielu osób. Są one nie tylko niekorzystne dla zdrowia człowieka, ale nie pozostają również bez wpływu na stan skóry. Osoby zdrowe mogą zatem jedynie sobie wyobrazić, jak czynniki te przekładają się na kondycję skóry osób zmagających się na co dzień z atopowym zapaleniem skóry, które stanowi przewlekłą chorobę zapalną o podłożu alergicznym. W przypadku skóry dziecka lub dorosłego z AZS możemy mówić o jej zaburzonych funkcjach barierowych, przez co jeszcze trudniej jej się bronić przed i tak już niesprzyjającymi w okresie jesienno-zimowym warunkami atmosferycznymi oraz innymi czynnikami nasilającymi objawy choroby. Jak sobie z nimi radzić? W jaki sposób zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry w tych ciężkich porach roku?

Dlaczego stan skóry z AZS pogarsza się jesienią i zimą?

Atopowe zapalenie skóry to choroba charakteryzująca się dość nieregularnym przebiegiem, ponieważ z reguły mają w nim naprzemiennie miejsce okresy remisji i zaostrzeń. Ich występowanie uzależnione jest od wielu czynników, włączając w to pory roku, w których dominują zróżnicowane warunki atmosferyczne i inne czynniki z nimi powiązane. Zdecydowanie najtrudniejszymi porami roku dla osób z AZS są jesień i zima, co chyba nikogo specjalnie nie dziwi. Jest to czas, który ogólnie wiąże się z negatywnym wpływem na skórę – również zdrowego człowieka. Mają na to wpływ liczne czynniki, które w głównej mierze są podyktowane niesprzyjającymi skórze warunkami atmosferycznymi. Jednym z najbardziej zaostrzających objawy egzemy czynnikiem jest suche powietrze spowodowane korzystaniem z centralnego ogrzewania. Można jednak skutecznie sobie z tym radzić za sprawą wysokiej jakości nawilżacza.

Innym elementem okresu jesienno-zimowego, który ma negatywny wpływ na skórę wielu osób, jest kilkuwarstwowy ubiór. Z obawy przed zmarznięciem często ubieramy na siebie bardzo ciepłą odzież, włączając w to grube swetry wełniane, co może doprowadzać do nadmiernego pocenia się oraz przegrzewania. Osoby zmagające się na co dzień z atopowym zapaleniem skóry powinny zatem przywiązywać szczególną uwagę do rodzaju (kolorystyki, materiałów, itp.) i ilości zakładanych ubrań. Ponadto, podczas gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, uwielbiamy brać długie i gorące kąpiele. Niestety osobom z AZS absolutnie nie wolno tego robić, ponieważ zbyt długie przebywanie w wodzie nasila objawy choroby. W tym wypadku należy również pamiętać o optymalnej temperaturze wody (najlepiej sprawdzi się tutaj letnia) oraz odpowiednim doborze ręcznika (nie może być zbyt szorstki), którym delikatnie należy osuszać skórę, unikając silnego i gwałtownego pocierania.

Pielęgnacja skóry atopowej jesienią i zimą

Podstawą pielęgnacji wrażliwej skóry atopowej, zwłaszcza gdy mowa o okresie jesienno-zimowym, jest stosowanie emolientów. Opracowany przez nas balsam emolientowy do ciała Atopigo® natychmiastowo przynosi ulgę przesuszonej, podrażnionej i swędzącej skórze. Produkt zapewnia jej silne i długotrwałe nawilżenie, przywracając jej fizjologiczne funkcje i wspomagając odbudowę ochronnej bariery hydrolipidowej naskórka. Balsam Atopigo® posiada naturalny skład, który został odpowiednio przemyślany i dobrany celem zapewnienia skórze atopowej dobrej kondycji i złagodzenia objawów choroby występujących w okresie zaostrzeń. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat właściwości oraz całego składu opracowanego przez nas produktu służącego profilaktyce i łagodzeniu objawów AZS, zapraszamy do odwiedzenia zakładki „Produkty” znajdującej się na naszej stronie internetowej.