Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, która występuje u osób w każdym wieku – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Charakterystycznymi objawami tej choroby są sucha i swędząca skóra, która jest szczególnie podatna na podrażnienia. Promienie słoneczne mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na stan skóry atopowej. Z jednej strony umiarkowane nasłonecznienie może przynieść ulgę w objawach, ale z drugiej – nadmierna ekspozycja na słońce może wywołać nasilenie objawów choroby. Dlatego niezwykle ważna jest właściwa ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, aby zminimalizować ryzyko pogorszenia stanu skóry. W dalszej części niniejszego artykułu dzielimy się z Państwem naszymi praktycznymi poradami na temat tego, jak skutecznie chronić skórę z AZS przed negatywnym wpływem słońca.

Stosowanie kremów z wysokim filtrem

Aby skutecznie zabezpieczyć skórę z AZS przed szkodliwym działaniem promieni UV, zaleca się stosowanie kremów z wysokim faktorem ochrony przeciwsłonecznej (minimum SPF 30). Produkty te powinny zapewniać kompleksową ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Niezwykle istotne jest wybieranie preparatów opracowanych z myślą o skórze wrażliwej lub dziecięcej, które są wolne od potencjalnie działających drażniąco składników, takich jak alkohol, perfumy czy parabeny. W ten sposób ryzyko podrażnień i pogorszenia symptomów AZS jest znacząco zredukowane, a skóra otrzymuje niezbędną ochronę i utrzymuje właściwy poziom nawilżenia.

Unikanie szczytu nasłonecznienia

Osoby zmagające się na co dzień z egzemą powinny szczególnie uważać na ekspozycję na słońce w godzinach jego największej intensywności, czyli od 10:00 do 16:00. W tym czasie promieniowanie UV osiąga swoje maksimum, co może prowadzić do uszkodzenia skóry oraz zaostrzenia objawów atopowego zapalenia skóry. Aby zminimalizować to ryzyko, zaleca się planowanie aktywności na zewnątrz wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Takie rozplanowanie dnia pomoże uniknąć szczytu nasłonecznienia i pozwoli cieszyć się korzystnym wpływem łagodniejszego słońca, jednocześnie redukując ryzyko negatywnych reakcji skóry.

Noszenie odzieży ochronnej

W celu optymalnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych osoby z AZS powinny decydować się na odzież zapewniającą kompleksowe pokrycie ciała, taką jak: ubrania z długimi rękawami i nogawkami, kapelusze z szerokimi rondami oraz okulary przeciwsłoneczne. Istotne jest, aby ta odzież była wykonana z lekkich i przewiewnych materiałów, które nie tylko chronią przed słońcem, ale również pozwalają skórze oddychać, zapobiegając jej nadmiernemu podrażnieniu i przegrzewaniu. Przy wyborze odpowiedniej garderoby warto zwrócić szczególną uwagę na materiały posiadające certyfikaty ochrony UV, które gwarantują dodatkowe zabezpieczenie przed negatywnym wpływem słońca.

Poszukiwanie cienia

Znalezienie schronienia w cieniu podczas najintensywniejszych godzin słonecznych (mowa przede wszystkim o godzinach pomiędzy 10:00 a 16:00) jest istotne w celu zmniejszenia ryzyka negatywnego wpływu promieniowania UV na skórę. Cień (między innymi pod drzewem, parasolem czy też w innych zacienionych miejscach) oferuje naturalną barierę ochronną, która może znacznie zmniejszyć ekspozycję na szkodliwe promienie. Jest to szczególnie istotne dla osób z atopowym zapaleniem skóry, u których bezpośrednia ekspozycja na słońce może nasilić objawy tej choroby.

Regularne nawilżanie skóry

Ekspozycja na promienie słoneczne często prowadzi do utraty wilgoci z naskórka, co stanowi szczególny problem dla osób z AZS, mogąc przyczynić się do zwiększonego wysuszenia i podrażnienia skóry. Aby zminimalizować te negatywne skutki, niezwykle ważne jest regularne stosowanie emolientów (np. takich jak balsam emolientowy do ciała Atopigo®), które intensywnie nawilżają skórę, dostarczając jej kluczowych składników odżywczych i wspierając funkcję bariery ochronnej. Wybierając odpowiednie produkty, warto kierować się ku tym specjalnie formułowanym dla skóry wrażliwej i niezawierającym potencjalnie drażniących substancji, takich jak silne zapachy czy konserwanty.

Lato z atopowym zapaleniem skóry

Ochrona skóry przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych jest kluczowym elementem w zarządzaniu atopowym zapaleniem skóry, szczególnie w okresie letnim. Przestrzeganie powyższych wytycznych, takich jak unikanie ekspozycji na słońce w godzinach jego największej aktywności, poszukiwanie schronienia w cieniu oraz regularne nawilżanie skóry, może znacząco zredukować ryzyko zaostrzenia objawów AZS, co przekłada się na wyższą jakość życia osób borykających się z tą chorobą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pogorszenia kondycji skóry atopowej niezbędna jest konsultacja z dermatologiem, który zaproponuje dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta program pielęgnacyjny i ochronny.