„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – trudno nie zgodzić się ze słowami Janusza Korczaka. Gdy dziecko przychodzi na świat, rodzice otaczają je jak najlepszą opieką. Niestety, przeszkody pojawiają się często już na samym początku. Silny świąd, zaczerwienienie czy nadmiernie wysuszona skóra to zazwyczaj pierwsze oznaki atopowego zapalenia skóry. Choroba rozpoczyna się najczęściej już w pierwszych miesiącach życia niemowlaka. Jak zatem pielęgnować skórę niemowląt z AZS i czy istnieje skuteczne lekarstwo na to schorzenie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak pielęgnować skórę atopową u dziecka?

„Państwa dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry” – te słowa słyszą rodzice co piątego dziecka w Polsce. Co to za choroba? Jak pomóc dziecku? To chyba jedne z pierwszych reakcji na postawioną diagnozę. AZS u niemowląt często związane jest z predyspozycjami genetycznymi. Choroba objawia się wysuszoną skórą, silnym świądem oraz zaczerwienieniem. Może wystąpić także wysypka. Zmiany chorobowe u niemowląt najczęściej obejmują głowę oraz policzki. Atopowe zapalenie skóry wymaga nie tylko leków, ale także odpowiedniej, bezpiecznej pielęgnacji. Bez niej leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Atopia może znacząco wpłynąć na jakość życia niemowląt i ich rodziców, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry.

Profilaktykę skóry niemowlaka najlepiej rozpocząć już od 1 dnia życia dziecka. Odpowiednia pielęgnacja ma bowiem korzystny wpływ na stan skóry i jej poprawny rozwój. Na czynniki genetyczne, jak wiadomo nie mamy wpływu, natomiast stosując się do kilku istotnych zasad, możemy w znacznym stopniu kontrolować czynniki wyzwalające. Aby zapobiec chorobie, niezwykle ważne jest jak najdłuższe karmienie naturalne niemowlęcia. Dodatkowo należy unikać niepotrzebnego stresu oraz ograniczyć kontakt z alergenami. Ubranka dla dzieci powinny być wykonane z oddychających materiałów oraz prane w hipoalergicznym proszku bez detergentów. Profilaktyka w przypadku AZS jest niezwykle ważna, ale kluczowy jest sposób pielęgnacji skóry.

Atopigo® balsam emolientowy – już od 1 dnia życia

W przypadku atopii, uszkodzeniu ulega płaszcz lipidowy skóry. Skóra niemowlęcia z AZS nie posiada naturalnej bariery ochronnej, dlatego jest mocno przesuszona. W takiej sytuacji zwykłe środki do pielęgnacji nie wystarczą. Skórę dziecka trzeba bezustannie natłuszczać za pomocą emolientów. Emolienty są doskonałymi kosmetykami do pielęgnacji skóry niemowląt z AZS, ze względu na ich łagodne działanie. Preparaty emolientowe wytwarzają na skórze film lipidowy, który ją wzmacnia i chroni przed nadmierną utratą wody. Z dystansem należy podchodzić do produktów wieloskładnikowych, zawierających barwniki i silne substancje zapachowe. Warto sięgać po sprawdzone preparaty, a takim bez wątpienia jest Atopigo® balsam emolientowy. Wolny od parabenów, barwników i substancji zapachowych, oparty na formule bogatej w emolienty i testowany dermatologicznie pod nadzorem pediatry doskonale regeneruje skórę, przywracając jej funkcje barierowe.

Dobry preparat emolientowy powinien błyskawicznie łagodzić świąd oraz podrażnienia. Warto skonsultować jego wybór z lekarzem, który opiekuje się niemowlęciem. Pamiętaj, że największe bezpieczeństwo dermatologiczne zapewniają te preparaty, które są dopuszczone do użytku już od 1 dnia życia dziecka. Atopigo®

balsam emolientowy to jeden z najlepszych emolientów na rynku, który skutecznie nawilża skórę dziecka i łagodzi uporczywe swędzenie. Dzięki swojej lekkiej konsystencji balsam jest łatwy do aplikacji i szybko się wchłania. Stosowanie emolientów po kąpieli podchlorynowej może zwiększyć ich skuteczność i pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry dziecka przez cały dzień.

Atopigo® Koncentrat do kąpieli – skuteczny i bezpieczny od 3 miesiąca życia

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie objawów AZS u niemowląt są także wspomniane już kąpiele podchlorynowe. Systematyczne kąpiele (2-3 razy w tygodniu) w rozcieńczonym podchlorynie sodu przeciwdziałają zakażeniom skóry. Jedynym produktem na rynku przeznaczonym do stosowania kąpieli podchlorynowych w terapii AZS jest Atopigo® Koncentrat. Kąpiel z Atopigo Koncentratem oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, poprawia jej stan i zwiększa odporność na zakażenia. Kąpiele podchlorynowe łagodzą świąd, dlatego są zalecane w przypadku zmian wypryskowych, które często są towarzyszącymi objawami AZS.

Atopigo® Koncentrat do kąpieli należy rozcieńczyć w letniej wodzie – jedna buteleczka wystarcza na 100 litrów wody. Po krótkiej kąpieli należy dokładnie spłukać skórę letnią wodą i delikatnie osuszyć ją ręcznikiem. Następnie należy użyć Atopigo® balsam emolientowy – idealny do stosowania po kąpieli podchlorynowej. W tym miejscu warto także wskazać kilka najczęstszych błędów pielęgnacyjnych, które zamiast pomóc dziecku, jeszcze bardziej zaostrzają problem:

  • zbyt częste i długie kąpiele – kąpiele podchlorynowe u niemowląt z AZS należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, że kąpiel nie powinna trwać więcej niż 10 minut. Długa kąpiel prowadzi do nadmiernego wysuszenia skóry.
  • nieodpowiednie kosmetyki – wielu rodziców często bagatelizuje problem i aplikuje swoim dzieciom produkty nieznanego pochodzenia, zawierające sztuczne zapachy. Zwykłe kosmetyki nie wystarczą. Wybierz te, które posiadają bezpieczne składniki.
  • pocieranie skóry ręcznikiem – po kąpieli, ciało dziecka należy delikatnie osuszyć ręcznikiem. Tarcie po skórze jeszcze bardziej ją podrażnia, co prowadzi do nasilenia objawów AZS.
  • używanie produktów o zbyt wysokim pH – skóra niemowląt ma naturalnie niskie pH, więc używanie produktów o zbyt wysokim pH może prowadzić do podrażnień i pogorszenia stanu skóry z AZS, np. zwykłe mydło ma szkodliwe pH.

Należy pamiętać, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną, na którą nie ma lekarstwa. Dlatego w pielęgnacji skóry niemowląt z AZS kluczowe są regularne kąpiele podchlorynowe oraz stosowanie emolientów. Produkty takie jak Atopigo® Koncentrat do kąpieli i Atopigo® balsam emolientowy są skuteczne i bezpieczne dla niemowląt. Regularne stosowanie tych produktów pomoże złagodzić objawy choroby, co pozwoli dziecku na spokojny sen i poprawę jakości życia. Pielęgnacja skóry dziecka z AZS jest jak pielęgnowanie cennego klejnotu, który wymaga szczególnej troski i uwagi. Z prawidłową pielęgnacją i odpowiednimi produktami, możemy zapewnić dziecku zdrową i nawilżoną skórą.