Podróżowanie samolotem może być wyzwaniem dla osób zmagających się na co dzień z atopowym zapaleniem skóry, co nabiera szczególnego znaczenia w okresie letnich wypraw. Wysokie ciśnienie w kabinie, niska wilgotność powietrza oraz stres związany z podróżą mogą prowadzić do zaostrzenia objawów AZS. Ograniczona możliwość swobodnego korzystania z kosmetyków nawilżających oraz przestrzeni osobistej może dodatkowo zwiększyć dyskomfort. Specjalnie z myślą o osobach z AZS, które nie zamierzają rezygnować z wymarzonych wakacji, podróży służbowych czy weekendowych wyjazdów, opracowaliśmy kompleksowy przewodnik na temat tego, jak przygotować się do lotu, aby zminimalizować dyskomfort i utrzymać skórę w możliwie jak najlepszym stanie.

Przygotowanie do podróży

Przy wyborze odpowiedniego lotu warto zwrócić uwagę na czas trwania podróży. Jeśli to możliwe, zdecyduj się na lot bez przesiadek, aby skrócić czas spędzony w suchym powietrzu kabiny. Staraj się także wybierać loty w godzinach porannych lub wieczornych, gdy temperatura jest bardziej umiarkowana, co może wpłynąć korzystnie na stan Twojej skóry. Unikaj lotów w środku dnia, kiedy suche powietrze i zmiany temperatury mogą być bardziej intensywne.

Przed lotem należy szczególnie zadbać o nawilżenie skóry. Nałóż intensywnie nawilżający balsam lub emolient (np. balsam emolientowy do ciała Atopigo®), aby zminimalizować skutki suchego powietrza w kabinie. Spakuj podręczny zestaw kosmetyków, włączając w to: nawilżający krem, balsam do ust, krople do oczu oraz inne produkty, które regularnie stosujesz do pielęgnacji skóry. Pamiętaj również o zabraniu nawilżających chusteczek i maseczki na twarz, które mogą okazać się nieocenione w trakcie podróży. Ubierz się w warstwowe, luźne i oddychające ubrania wykonane z naturalnych materiałów (dobrym wyborem będzie choćby bawełna), unikając syntetycznych tkanin, które mogą podrażniać skórę.

W czasie lotu

W trakcie lotu warto zadbać o nawilżenie powietrza. Niektóre linie lotnicze pozwalają na używanie przenośnych nawilżaczy powietrza. Jeśli to możliwe, zabierz taki nawilżacz ze sobą, aby zwiększyć komfort swojej podróży. Regularnie pij wodę, aby utrzymać nawodnienie organizmu, unikając napojów alkoholowych i kofeinowych, które mogą dodatkowo wysuszać skórę. Co kilka godzin nakładaj nawilżający krem na twarz i ręce. Możesz również używać mgiełki do twarzy, aby odświeżyć skórę. Unikaj dotykania twarzy i przecierania oczu, które mogą być podrażnione przez suche powietrze. Używanie maseczki na twarz może pomóc w utrzymaniu wilgotności wokół nosa i ust, a także chronić przed zanieczyszczeniami. Miej pod ręką chusteczki nawilżane, aby móc delikatnie oczyścić skórę, szczególnie jeśli przebywasz w dłuższym locie. Pamiętaj również o regularnym ruchu – wstawanie i delikatne rozciąganie co jakiś czas pomoże poprawić krążenie i ogólne samopoczucie.

Po lądowaniu

Po przyjeździe do miejsca docelowego weź kąpiel, pamiętając o podstawowych zasadach jej brania przy AZS (maksymalnie 10-15 minut, letnia woda, delikatne środki myjące specjalnie przeznaczone do skóry atopowej, itd.). Regularnie nakładaj krem nawilżający – szczególnie po kąpieli, aby odbudować barierę ochronną skóry. Ustaw klimatyzację w pokoju hotelowym na umiarkowaną temperaturę i, jeśli to możliwe, używaj nawilżacza powietrza, aby utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Dostosuj swoją rutynę pielęgnacyjną do nowych warunków klimatycznych. W cieplejszym klimacie możesz potrzebować lżejszych produktów, które nie obciążą skóry, a w chłodniejszym – bardziej tłustych kremów ochronnych, które zapewnią dodatkową warstwę ochrony przed zimnem.

Pamiętaj, aby unikać długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Używaj kremów z wysokim filtrem SPF, które są odpowiednie dla skóry atopowej. Nocą, gdy skóra regeneruje się najszybciej, nałóż grubszą warstwę emolientów, aby maksymalnie nawilżyć i odżywić skórę.

Dodatkowe wskazówki

Przygotowanie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne. Stres może zaostrzyć objawy AZS, dlatego przed i w trakcie podróży korzystaj z technik relaksacyjnych, np. takich jak medytacja czy głębokie oddychanie. Zaplanuj podróż z wyprzedzeniem, aby zminimalizować stres związany z pakowaniem i przygotowaniami na ostatnią chwilę. Ustal plan działania na każdy dzień, aby uniknąć niepotrzebnego pośpiechu i napięcia. Przed podróżą skonsultuj się ze swoim dermatologiem, aby upewnić się, że masz wystarczającą ilość przepisanych leków oraz że są one odpowiednie do warunków panujących w trakcie podróży oraz na miejscu. Przechowuj kopie swoich recept oraz notatki od lekarza w bagażu podręcznym, ponieważ mogą się przydać w razie potrzeby zakupu leków za granicą. Warto również mieć przy sobie listę składników kosmetyków, które mogą wywołać reakcję alergiczną, aby unikać produktów zawierających te substancje.

Dbaj o regularne nawilżanie skóry, picie dużej ilości wody i utrzymywanie zdrowej diety bogatej w witaminy i minerały, które wspomagają zdrowie skóry. Znajdź czas na odpoczynek i regenerację, aby Twoja skóra miała szansę wrócić do optymalnego stanu po podróży.

Porady na udany wyjazd przy AZS

Podróżowanie z atopowym zapaleniem skóry wymaga dodatkowego przygotowania, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz planowaniu możesz zminimalizować ryzyko zaostrzeń i cieszyć się podróżą. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu skóry (np. przy użyciu balsamu Atopigo®), unikaniu podrażnień i odpowiednim nawodnieniu. Staraj się również unikać stresu poprzez stosowanie technik relaksacyjnych i planowanie każdego etapu podróży z wyprzedzeniem. Zabierz ze sobą wszystkie niezbędne leki i kosmetyki, aby móc reagować na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Życzymy udanych i komfortowych lotów oraz niezapomnianych wspomnień z podróży!