Świąd stanowi chyba najbardziej uciążliwy, irytujący i zwyczajnie męczący objaw atopowego zapalenia skóry. Skutecznie obniża samopoczucie osoby z AZS, zmniejsza jej komfort codziennego funkcjonowania, pogarsza jakość snu oraz niekiedy skutkuje różnymi infekcjami. Gdy tylko odczuwamy na naszej skórze odczucie swędzenia, od razu chcemy się go pozbyć i często skrobiemy dane miejsce. W przypadku AZS drapanie skóry nie jest jednak dobrym pomysłem, ponieważ dochodzi wtedy do pogłębienia podrażnień skóry, a w efekcie tego do nasilania się świądu. Jak zatem radzić sobie z uporczywym swędzeniem towarzyszącym atopowemu zapaleniu skóry?

Charakterystyka AZS

Atopowe zapalenie skóry (inaczej zwane AZS, wypryskiem atopowym bądź egzemą) to przewlekła choroba skóry, która diagnozowana jest zazwyczaj u niemowląt. U wielu dzieci objawy AZS ustępują wraz z wiekiem, lecz w przypadku części z nich stanowią nieodłączoną część ich całego życia. Atopowe zapalenie skóry objawia się poprzez charakterystyczny wygląd skóry (zaczerwienienie, suchość czy pojawiająca się w zaawansowanym stadium rybia łuska), któremu towarzyszy uporczywe swędzenie. AZS to choroba, której przebieg opiera się naprzemiennych okresach remisji oraz zaostrzeń. Leczenie egzemy polega na łagodzeniu jej objawów, polepszeniu komfortu i samopoczucia pacjenta z AZS oraz utrzymaniu jak najdłużej trwających okresów remisji.

Swędzenie przy AZS

Świąd to szczególnie uciążliwy objaw, na który skarży się większość pacjentów zmagających się na co dzień z AZS. W jego przypadku mamy do czynienia ze swego rodzaju błędnym kołem, ponieważ swędząca skóra aż prosi się o podrapanie. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ skrobanie skóry pogłębia podrażnienia i rany, skutkując nasilającym się świądem oraz niekiedy również infekcjami bakteryjnymi, grzybicznymi lub wirusowymi. Z tego powodu pacjenci borykający się z egzemą powinni w miarę możliwości unikać drapania skóry atopowej, a zastosować inne sposoby na łagodzenie dokuczającego im świądu.

Świąd przy AZS – jak sobie z nim radzić?

Łagodzenie świądu przy atopowym zapaleniu skóry odbywa się poprzez odpowiednią pielęgnację skóry atopowej, stosowanie produktów bogatych w emolienty oraz unikanie czynników nasilających objawy egzemy. Przede wszystkim nie należy podejmować leczenia na własną rękę, a przestrzegać wszystkich zaleceń dermatologa zajmującego się leczeniem danego pacjenta. Samodzielne próby leczenia AZS mogą okazać się nie tylko nieskutecznie, ale wręcz pogarszać stan skóry atopowej i nasilać odczucie swędzenia. Podstawą przy pielęgnacji skóry atopowej są specjalnie przygotowane kąpiele trwające optymalną ilość czasu (maksymalnie do 10 minut) oraz regularne stosowanie produktów zawierających emolienty, takie jak balsam emolientowy do ciała Atopigo®. Ważne jest również unikanie wszystkich czynników nasilających objawy AZS. Są to przede wszystkim: używanie kosmetyków nieprzystosowanych do skóry atopowej, noszenie ubrań podrażniających skórę, korzystanie ze zwykłego mydła, niewłaściwy sposób odżywania się oraz ciągły kontakt z alergenami. Popełnianie tych błędów przy pielęgnacji skóry atopowej odpowiada za nasilający się świąd.