Atopowe zapalenia skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która współcześnie dotyczy coraz więcej dzieci (jak również niektórych dorosłych) na całym świecie. Wiąże się z objawami powodującymi złe samopoczucie i tym samym skutecznie obniżającymi jakość życia osób zmagających się na co dzień z AZS. Do głównych objawów tego schorzenia zalicza się: zaczerwienie skóry, odczucie jej suchości, uporczywe swędzenie oraz łuszczenie się. Cechą charakterystyczną AZS jest naprzemienne występowanie okresów zaostrzeń i remisji. Leczenie odbywa się w tym wypadku poprzez łagodzenie objawów i utrzymywanie jak najdłużej trwających okresów remisji.

Pielęgnacja skóry atopowej obejmuje nie tylko stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego celu produktów bogatych w emolienty, ale również poprzez unikanie czynników zaostrzających objawy AZS. Jednym z nich jest podrażnianie skóry spowodowane noszeniem nieodpowiednich ubrań. W niniejszym artykule podpowiadamy więc, jakie ubrania wpływają negatywnie na kondycję skóry atopowej, a jakie z nich warto wybrać dla swojego dziecka. Ważny jest nie tylko rodzaj materiału, ale również kolor tkaniny oraz sposób jej prania i suszenia.

Wybór ubrań dla dzieci z AZS – dlaczego ma znaczenie?

Wybór odpowiednich ubrań dla dzieci zmagających się z AZS ma olbrzymie znaczenie, ponieważ niektóre tkaniny mogą podrażniać skórę malucha i powodować swędzenie. Wybrane materiały powinny być również przewiewne, ponieważ nadmierne pocenie się nie jest wskazane w przypadku osób z AZS. Może ono spowodować zaostrzenie objawów omawianej w niniejszym artykule choroby skóry. Z tego powodu w żadnym razie nie powinno się wybierać ubrań wykonanych z wełny oraz materiałów syntetycznych (jak np. poliester). Jak się okazuje, istotny jest nawet kolor ubrań, ponieważ niektóre barwniki mogą mieć negatywny wpływ na skórę atopową. Z tego powodu warto unikać kolorowych strojów na rzecz najlepiej białych (ewentualne jasnych) ubranek, które są przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów. Zalecamy także unikać ubrań posiadających różne drażniące ozdobniki (jak np. cekiny), ponieważ mogą źle wypływać na skórę atopową malucha.

Ubrania odpowiednie dla skóry atopowej

Jakie zatem ubrania dla dziecka z AZS można bezpiecznie wybrać? Z jakich materiałów powinny być wykonane? Tak jak wspomnieliśmy powyżej, ubrania noszone przez osoby zmagające się z AZS nie powinny zatrzymywać ciepła (z tego powodu niewskazana jest wełna, mimo że jest materiałem pochodzenia naturalnego). Świetnym wyborem są więc ubrania wykonane z lnu, bawełny bądź jedwabiu, które są o wiele łagodniejsze dla wrażliwej skóry atopowej.

Pranie i suszenie odzieży

Skóra atopowa nie powinna mieć kontaktu z podrażniającymi detergentami, dlatego warto używać łagodnych płynów lub proszków do prania. Podczas ich zakupu zalecamy zwrócić uwagę na informacje dotyczące atestów i możliwości zastosowania ich u alergików. Tradycyjne proszki mogą podrażniać skórę atopową malucha i nasilać uporczywe objawy AZS. Ważne jest również odpowiednie płukanie tkanin – niektóre pralki są wyposażone w specjalne programy służące praniu odzieży noszonej przez alergików. Jeśli posiadają Państwo taką opcję, warto z niej skorzystać. Kolejną istotną kwestią jest miejsce suszenia ubranek malucha zmagającego się z AZS. Przede wszystkim nie powinno się tego robić na zewnątrz, ponieważ tym sposobem ubranka mogą mieć niechciany kontakt z alergenami, który jest jednym z czynników wywołujących atopowe zapalenie skóry.

Jeśli chodzi o ubrania dla osób z AZS, niemal każda kwestia ma znaczenie. Przestrzeganie tych oraz innych zasad pielęgnacji skóry atopowej łagodzi objawy AZS i polepsza komfort życia pacjenta, dlatego warto o nich pamiętać i podjąć ten trud. Dobre samopoczucie malucha ma bowiem wartość bezcenną.