Atopowe zapalenie skóry stanowi współcześnie dość powszechną zapalną i przewlekłą chorobę skóry, której towarzyszą uciążliwe dla pacjenta symptomy. Są nimi uporczywe swędzenie oraz charakterystyczne zmiany skórne objawiające się poprzez: zaczerwienienie, przesuszenie, pęcherzyki, grudki i podrażnienia. Wskazane dolegliwości są zarówno nieestetyczne, jak i nieprzyjemne dla pacjentów. Zmiany dermatologiczne przy AZS są umiejscowione nieprzypadkowo, co stanowi ważny element wykorzystywany przy rozpoznawaniu tej choroby. Ich lokalizacja uzależniona jest przede wszystkim od wieku pacjentów, których możemy podzielić pod tym względem na trzy grupy wiekowe: niemowlęta i małe dzieci do dwóch lat, dzieci powyżej dwóch lat oraz dorośli. W jakich miejscach występują u nich zmiany skórne związane z AZS? Jak dbać o skórę atopową osób w każdym wieku?

Zmiany skórne u niemowląt i dzieci do dwóch lat

Atopowe zapalenie skóry diagnozowane jest najczęściej właśnie u niemowląt i małych dzieci. W wielu przypadkach zdarza się, że mali pacjenci wyrastają z tego schorzenia, ale nie jest to regułą, ponieważ niektóre osoby borykają się z egzemą nawet przez całe życie. Istnieją jednak skuteczne sposoby na radzenie sobie z objawami tej choroby w okresach zaostrzeń i równocześnie wydłużające okresy remisji. W jakich jednak lokalizacjach występują najczęściej zmiany skórne przy AZS? Jakie ich umiejscowienie może zatem zaniepokoić rodziców i tym samym skłonić ich do kontaktu ze specjalistą? U dzieci poniżej drugiego roku życia zmiany dermatologiczne związane z egzemą występują z reguły na główce, policzkach oraz czole. Ponadto, gdy dziecko zacznie już raczkować, podrażnienia, zaczerwienienia i pęcherzyki pojawiają się bardzo często w miejscach stykających się bezpośrednio z podłożem, czyli na łokciach i kolanach.

Zmiany skórne u dzieci powyżej dwóch lat i dorosłych

U dzieci powyżej drugiego roku życia, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry, zmiany dermatologiczne zazwyczaj pojawiają się już w nieco innych miejscach. Mowa głównie o: wewnętrznej stronie nadgarstków, kolanach, łokciach i obszarze za uszami. U dorosłych zmagających się na co dzień z egzemą objawy choroby uwidaczniają się w innych lokalizacjach, takich jak: dłonie, stopy, kark i twarz. Mimo że są to najczęstsze miejsca występowania zmian dermatologicznych u osób dorosłych z AZS, mogą pojawiać się one jeszcze w innych obszarach. Niekiedy nawet się zdarza, że podrażnienia i zaczerwienienia znajdują się w okolicach oczu.

Pielęgnacja skóry atopowej osób w każdym wieku

Podstawą przy atopowym zapaleniu skóry jest pozostawanie pod opieką lekarza dermatologa i przestrzeganie jego zaleceń. Istnieją jednak pewne zasady dotyczące wszystkich osób zmagających się na co dzień z tym schorzeniem. Pielęgnacja skóry atopowej odbywa się poprzez unikanie produktów i czynników zaostrzających objawy tego schorzenia oraz stosowanie preparatów bogatych w emolienty. Balsam emolientowy do ciała Atopigo® dedykowany jest osobom w każdym wieku – może być nawet stosowany już od pierwszych dni życia dziecka. Produkt jest hypoalergiczny i został przetestowany dermatologicznie pod nadzorem lekarza pediatry. Więcej informacji na temat składu, właściwości i zastosowania balsamu Atopigo® znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.