Skóra u człowieka pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Chroni narządy wewnętrzne i zapobiega przed wnikaniem do organizmu alergenów, zarazków, drobnoustrojów czy mikroorganizmów. Niestety skóra u niektórych osób nie funkcjonuje tak jak powinna. Efektem tego jest pieczenie, swędzenie i ogólny dyskomfort. To typowe symptomy atopowego zapalenia skóry, które w znacznym stopniu wpływają na codzienne funkcjonowanie. Sprawdź jakie są objawy AZS i w jaki sposób prawidłowo pielęgnować skórę atopową.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

W ostatnich latach widoczny jest wzrost liczby osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. AZS u większości pacjentów ustępuje przed ukończeniem 5 roku życia. Niestety wiele osób zmaga się z tą chorobą przez całe życie. Wymaga ona odpowiedniego leczenia oraz pielęgnacji przez cały okres jej trwania.

AZS jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. To, co ją wyróżnia, to silny świąd i nawracające okresy zaostrzenia. Objawy atopowego zapalenia skóry ciężko przeoczyć, są widoczne i wyjątkowo nieprzyjemne. Uporczywy świąd, wysypka czy przesuszona skóra – to wszystko sprawia, że starcie z tą chorobą jest ciężkie i długotrwałe. Jednak właściwe podejście oraz wiedza dotycząca czynników intensyfikujących objawy choroby, może doprowadzić do złagodzenia zmian skórnych. Pamiętaj, gdy zauważysz sygnały wskazujące na obecność atopowego zapalenia skóry, zawsze udaj się do dermatologa, który postawi właściwą diagnozę. Istnieje bowiem wiele innych chorób, które w początkowej fazie dają podobne objawy. Jak więc prawidłowo rozpoznać AZS?

Jeżeli dokucza Ci uporczywe swędzenie skóry, które ma przewlekły i nawrotowy przebieg, a zmiany skórne znajdują się w charakterystycznych dla danego wieku miejscach i dodatkowo wywiad w kierunku rodzinnej atopii wyszedł dodatni, to najprawdopodobniej cierpisz na atopowe zapalenie skóry. Są to bowiem główne objawy choroby, zdefiniowane przez ekspertów. Do pobocznych symptomów AZS można zaliczyć m.in. suchość skóry, rybią łuskę, swędzenie podczas pocenia, nietolerancję niektórych pokarmów oraz wełny, zaćmę czy zmiany skórne wywołane przez stres.

Jak leczyć AZS?

Atopowego zapalenia skóry nie można całkowicie wyleczyć. Mimo olbrzymiego rozwoju medycyny, nadal nie udało się wynaleźć leku, który raz na zawsze uporałby się z dolegliwościami skóry atopowej. Z uwagi na przewlekły i skomplikowany charakter AZS, lekarze skupiają się głównie na profilaktyce oraz poprawie jakości życia pacjenta. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają „wyciszyć” tą chorobę. Jeśli cierpisz na AZS, postaraj się poznać dobrze to schorzenie i obserwuj dokładnie swoje ciało. Pielęgnacja skóry atopowej i wprowadzenie zmian w codziennym życiu złagodzi objawy i pozwoli Ci uniknąć nawrotu choroby w przyszłości.

Uporczywy świąd jest zdecydowanie głównym objawem atopowego zapalenia skóry oraz problemem, na który najbardziej skarżą się chorzy. Chęć podrapania się w miejscach powstania zmian skórnych jest bardzo trudna do poskromienia. Jednak drapanie się tylko zaognia całą sytuację. Poza terapią podstawową, która obejmuje edukację pacjenta, pielęgnację skóry, działania profilaktyczne oraz stosowanie emolientów, warto również wprowadzić w życie dobre nawyki. Kosmetyki niedostosowane do AZS, dym tytoniowy, wełna czy kurz to tylko niektóre czynniki, których zdecydowanie warto unikać. Profilaktyka połączona z kontrolą stanów zapalnych oraz odpowiednią pielęgnacją skóry to gwarancja sukcesu w walce z atopią.

Pielęgnacja skóry z produktami Atopigo®

Aby nie dopuścić do wystąpienia objawów AZS, ważna jest codzienna pielęgnacja i aplikowanie odpowiednich preparatów do wrażliwej skóry atopowej. Podstawą wspomnianej pielęgnacji są kąpiele podchlorynowe oraz stosowanie emolientów o natłuszczającym i silnie regenerującym działaniu. Marka Atopigo® wychodzi naprzeciw osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry, oferując skuteczne i przede wszystkim bezpieczne produkty do codziennego użytku.

Wyniki badań klinicznych dowiodły, że stosowanie kąpieli podchlorynowych jest niezwykle skuteczne w walce z AZS. Kąpiele podchlorynowe zmniejszają intensywność świądu i znacznie poprawiają stan skóry atopowej. Jedynym wyrobem medycznym na rynku, który służy do przygotowania takich kąpieli jest Atopigo® koncentrat do kąpieli. Sprawdź jak krok po kroku prawidłowo ją przygotować.

  • Do wody dodaj Atopigo® koncentrat zawierający podchloryn sodu. Kąpiele w rozcieńczonym podchlorynie sodu oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry.
  • Zanurz ciało w wodzie, bez zanurzania głowy. Taka kąpiel powinna trwać maksymalnie 10 minut.
  • Opłucz ciało letnią, bieżącą wodą i delikatnie osusz ręcznikiem, pamiętając by nie pocierać skóry.
  • Na lekko wilgotną skórę nałóż stosowane leki, a następnie użyj Atopigo® balsamu emolientowego do ciała.

Atopigo® balsam emolientowy do ciała odbudowuje uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry i ją zabezpiecza. Przywraca komfort poprzez długotrwałe i głębokie jej nawilżenie. Zastosowanie balsamu emolientowego po kąpieli podchlorynowej pozwala maksymalnie zatrzymać wilgoć w skórze. Regularne stosowanie preparatu zapobiega nawrotom suchości skóry. Balsam dostępny jest od 1 dnia życia i może być używany także przez dorosłych.

Pielęgnacja skóry atopowej – o tym warto pamiętać!

Jeśli chorujesz na AZS lub z tego powodu cierpi Twoje dziecko, to automatycznie Twoja wrażliwość na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych jest znacznie większa. Pamiętaj, że na kondycję skóry wpływa wiele czynników. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy choroby jedz zdrowo. Wyeliminuj żywność przetworzoną, pełną konserwantów. Wybieraj produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega, a także postaw na świeże warzywa i owoce. Starannie wybieraj naturalne kosmetyki dedykowane do skóry atopowej. Zwróć uwagę na środki, które używasz do prania. Jeśli nadal używasz tradycyjnego proszku czy płynu, to czas najwyższy je odstawić. Skóra atopowa nie lubi sztucznych tkanin przylegających do ciała. Najlepsze ubrania, to te wykonane z bawełny, jedwabiu czy lnu. Zwróć uwagę na sierść zwierząt i roztocza. Jeśli masz alergię, wówczas przebywanie w obecności psa czy kota nie będzie wskazane.

Możesz dbać o swoją skórę, starannie i systematycznie stosować się do wszystkich zaleceń, ale gdy będziesz ciągle zmęczony, niewyspany i zestresowany to objawy choroby jeszcze bardziej się nasilą. Stres jest bowiem głównym czynnikiem, który wyzwala symptomy atopowego zapalenia skóry. Zadbaj więc o siebie znajdując chwilę, by się odprężyć i zrelaksować. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Krótki spacer, joga czy medytacja na pewno pozwolą zmniejszyć poziom stresu. Daj sobie pomóc i skorzystaj z wsparcia psychologa. Pamiętaj, że umiejętność radzenia sobie ze stresem to jeden z kluczowych elementów terapii atopowego zapalenia skóry.