Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry diagnozowana współcześnie u coraz większej liczby niemowląt i małych dzieci. Mimo że schorzenie to jest nieuleczalne, osoby chorujące na egzemę nie muszą zmagać się z objawami AZS przez całe życie. Cechą charakterystyczną tej przypadłości jest jej przebieg opierający się na występujących naprzemiennie okresach zaostrzeń i remisji. Podstawą leczenia AZS jest maksymalne wydłużenie okresów remisji oraz złagodzenie przebiegu zaostrzeń objawów egzemy. Czym odznaczają się okresy zaostrzeń i remisji w przebiegu atopowego zapalenia skóry? Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zaostrzenia choroby?

Okresy zaostrzeń przy AZS

Okresem zaostrzenia atopowego zapalania skóry możemy nazwać czas, kiedy nasilają się objawy tej choroby. W przypadku AZS możemy mówić zarówno o charakterystycznym wyglądzie skóry, jak i uciążliwych dla pacjenta objawach powodujących często ogólne rozdrażnienie i problemy z bezsennością (zwłaszcza u dzieci). Podczas trwania okresów zaostrzeń pacjenci borykający się z AZS skarżą się przede wszystkim na świąd, odczucie suchości skóry oraz jej podrażnienia. Odpowiednia w tym czasie pielęgnacja skóry atopowej oraz unikanie czynników zaostrzających objawy pozwalają na złagodzenie i skrócenie zaostrzeń choroby. Przede wszystkim nie powinno się skrobać swędzącej skóry, ponieważ może ono pogłębić podrażnienia i jeszcze bardziej spotęgować objawy AZS.

Okresy remisji przy AZS

Z kolei okresy remisji to czas, kiedy u pacjenta cierpiącego na atopowe zapalenie skóry nie występują objawy choroby. Tak jak już wspomnieliśmy, podstawą leczenia egzemy jest wydłużenie okresów remisji, aby osoby borykające się z tym schorzeniem mogły cieszyć się możliwie jak najdłużej „normalnym” funkcjonowaniem i dobrym samopoczuciem. Służy temu odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej i unikanie czynników zaostrzających objawy choroby. Mimo że wymaga to od pacjenta systematyczności i dyscypliny, a także może wiązać się z pewnymi ograniczeniami, zdecydowanie warto podjąć ten trud. Wydłużenie okresów remisji i złagodzenie zaostrzeń AZS pozwalają na zachowanie możliwie jak największego komfortu codziennego funkcjonowania.

Pielęgnacja skóry atopowej

Co zatem można zrobić, aby wydłużyć okresy remisji i jednocześnie złagodzić ewentualne zaostrzenia choroby? Podstawą jest oczywiście stała opieka lekarza dermatologa, do którego zaleceń pacjent powinien się stosować. Kolejnym istotnym elementem jest stosowanie produktów bogatych w emolienty specjalnie przeznaczonych do używania w przypadku zmagania się z AZS, takich jak balsam emolientowy do ciała ATOPIGO®. Łagodzi on podrażnienia skóry, pozostawiając ją nawilżoną i jedwabistą w dotyku. Stosowany regularnie balsam łagodzi uporczywy świąd towarzyszący zaostrzeniom AZS oraz niweluje odczucie suchości skóry. Szczególnie ważną kwestią jest również unikanie czynników i substancji drażniących skórę. Osoby z AZS powinny przykładać szczególną wagę do składu używanych kosmetyków, noszonych ubrań, czasu i temperatury branych kąpieli oraz ograniczenia kontaktu z alergenami. Pielęgnacja skóry atopowej wymaga więc od pacjenta dyscypliny i wielu wyrzeczeń, które jednak są tego warte. Trwające jak najdłużej okresy remisji pozwalają osobom zmagającym się z egzemą na „normalne” funkcjonowanie.