Skóra atopowa to coraz częściej pojawiający się problem dermatologiczny, szczególnie w krajach rozwiniętych oraz dużych miastach, który jest prawdziwą zmorą dla pacjentów. Skóra z AZS jest przesuszona i nadwrażliwa, na jej powierzchni występują zmiany w postaci grudek, strupów czy pęcherzyków. Może to być oczywiście powodem do frustracji i kompleksów wśród chorych. Jednak najgorszym objawem atopowego zapalenia skóry jest silny i uporczywy świąd. Uciążliwy i często nawracający znacznie utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Wydawać by się mogło, że życie z AZS jest drogą przez mękę, jednak nowoczesna medycyna pokazuje, że wcale tak być nie musi. Zainfekowana skóra wymaga leków miejscowych, natomiast na co dzień należy zapewnić skórze odpowiednią warstwę ochronną.

Skóra „normalna” w obecnych czasach to rzadkość. Większość z nas zmaga się z pewnymi niedogodnościami. Skóra z problemami wymaga prawidłowej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane preparaty mogą poprawić kondycję skóry i wyraźnie złagodzić stany zapalne. AZS charakteryzuje się suchością i swędzeniem, dlatego właściwe nawilżenie skóry jest kluczowe.

Emolienty – najlepsze rozwiązanie na skórę atopową

Pierwszym i podstawowym sposobem na nawilżanie skóry atopowej jest stosowanie emolientów. Emolienty są przeznaczone do nawilżania skóry, redukowania suchości, poprawiania elastyczności oraz łagodzenia podrażnień. Należy wybierać te preparaty, które nie zawierają substancji drażniących, takich jak alkohol, mentol, kamfora czy salicylan. Bardzo dobrym produktem nawilżającym skórę z AZS jest Atopigo balsam emolientowy. Jego bogata formuła, oparta na naturalnym oleju z pestek śliwki i oleju lnianym została opracowana z myślą o pielęgnacji skóry z AZS. Produkt zawiera masło awokado oraz jest bogaty w kompleks kwasów tłuszczowych z oliwy z oliwek, który po aplikacji integruje się ze skórą. Warto wspomnieć także o glicerynie, która chroni przed utratą wody w skórze, natomiast panthenol, alantoina czy witamina E skutecznie łagodzą podrażnienia i wspomagają regenerację skóry.

W przypadku skóry atopowej, balsam emolientowy Atopigo należy stosować minimum dwa razy dziennie. Szczególną uwagę warto poświęcić tym częściom ciała, które potrzebują natłuszczenia i nawilżenia. Po kąpieli, należy delikatnie osuszyć skórę i zaaplikować balsam zgodnie z zasadami metody Na Mokro i Na Sucho, maksymalnie do 3 minut po kąpieli. Zaleca się regularne stosowanie kąpieli podchlorynowych 2-3 razy w tygodniu, przy użyciu koncentratu do kąpieli Atopigo. To jedyny wyrób medyczny na rynku z takim zastosowaniem.

Oleje roślinne i odpowiednia pielęgnacja skóry, czyli jak walczyć z AZS

Kuracja farmakologiczna jest bardzo istotną, niekiedy wręcz konieczną częścią terapii AZS. Jednak zdanie specjalistów w tym temacie jest jednoznaczne – trzonem codziennej troski o skórę powinno być jej natłuszczanie oraz wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej. Wówczas skóra zdecydowanie lepiej wygląda, mniej swędzi i jest odporniejsza na negatywne czynniki zewnętrzne. Sposobem na skuteczne nawilżanie skóry z AZS jest stosowanie naturalnych olejów roślinnych. Oleje te działają nawilżająco i łagodząco na skórę. Które z nich są szczególnie cenne? Warto stosować oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej jojoba czy olej z awokado, które są bogate w kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniacze. Należy jednak pamiętać, że oleje te powinny być aplikowane na skórę umiarkowanie, ponieważ zbyt duża ilość oleju może prowadzić do zatykania porów skórnych i powodować pogorszenie stanu skóry.

Ważnym elementem nawilżania skóry z AZS jest również utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Niska wilgotność powietrza może prowadzić do pogorszenia stanu skóry, a zbyt wysoka sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, warto stosować nawilżacze powietrza. Warto również pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry. Powinno się stosować łagodne środki myjące, unikać długiego przebywania w wodzie oraz dokładnie wysuszać skórę po kąpieli. Po umyciu skóry należy natychmiast zastosować Atopigo balsam emolientowy tak, aby skóra była nawilżona przez cały czas.

Podsumowując, nawilżanie skóry jest kluczowe w leczeniu atopowego zapalenia skóry. To jak dbanie o ogród – wymaga uwagi i odpowiednich narzędzi. Podobnie jak w przypadku ogrodu, należy dostarczyć skórze odpowiednią ilość wody i składników odżywczych, aby była ona zdrowa i piękna. W tym celu warto stosować emolienty oraz naturalne oleje roślinne. Ważne jest również dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, a także codzienną pielęgnację skóry. Jednym z najskuteczniejszych produktów nawilżających skórę atopową jest Atopigo balsam emolientowy. Dzięki swojej formule przywraca komfort skórze, pomaga zmniejszyć swędzenie i łagodzi podrażnienia. Zastosowanie balsamu tuż po kąpieli, gwarantuje zachowanie maksymalnej wilgoci w skórze. Produkt szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu, a jedynie warstwę ochronną. Dzięki tym sposobom, osoby z AZS mogą zminimalizować objawy choroby i poprawić jakość swojego życia.