Atopowe zapalenie skóry to choroba, która negatywnie wpływa na jakość życia pacjentów. Złe samopoczucie i kiepski wygląd skóry to główne efekty tego schorzenia. Aby pomóc w łagodzeniu objawów i zapobiec nawrotom, warto odpowiednio pielęgnować skórę atopową. Niestety wiele osób popełnia błędy, które tylko pogarszają stan skóry. O błędach oraz sposobach na ich uniknięcie przeczytasz w poniższym artykule.

Połączenie skórno-naskórkowe u pacjenta cierpiącego na AZS przypomina luźny, ceglasty mur, w którym zabrakło spoiwa. Taką „zaprawą murarską” u zdrowego człowieka jest filagryna, czyli białko warunkujące odpowiednią, barierową funkcję naskórka. Przez skórę chorego w łatwy sposób przenikają alergeny, powodując stany zapalne. Brak prawidłowej ochrony prowadzi do wielu zakażeń bakteryjnych, grzybiczych oraz wirusowych. Skóra atopowa wymaga zatem codziennej, systematycznej pielęgnacji. Chwila nieuwagi może szybko sprawić, że stanie się ona sucha, szorstka i skłonna do pękania. Brak odpowiedniego postępowania może jeszcze bardziej pogłębić problem. Tymczasem kłopotom można łatwo zapobiec. Wystarczy stosować się do kilku rad i nie popełniać błędów.

10 najpopularniejszych błędów podczas pielęgnacji skóry z AZS

  1.  Zbyt długie kąpiele – kąpiel jest ważnym elementem higieny, ale zbyt długie przebywanie w wodzie może wysuszyć skórę i nasilić objawy AZS. Kąpiel powinna trwać maksymalnie 10 minut. Warto stosować Atopigo® Koncentrat do przygotowania kąpieli podchlorynowych. Pamiętaj, aby woda była letnia, a nie gorąca! Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę, a następnie nałożyć emolient.

  2.  Pocieranie skóry ręcznikiem po kąpieli – jak już zostało wspomniane wyżej, po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę, a nie pocierać ją ręcznikiem. Może to bowiem prowadzić do uszkodzenia bariery ochronnej skóry. Wytrzyj więc delikatnie skórę, a następnie nałóż Atopigo® balsam emolientowy.

  3.  Stosowanie oliwki – wiele osób uważa, że oliwka jest dobrym sposobem na nawilżenie skóry. W przypadku AZS może to jednak pogorszyć jej stan. Oliwka nie jest w stanie zastąpić brakującej warstwy lipidowej, która jest często uszkodzona u osób ze skórą atopową. Zamiast oliwki, lekarze zalecają stosowanie emolientów, które są specjalnie opracowane, aby pomóc w odbudowie bariery ochronnej skóry. W tym przypadku świetnie sprawdzi się balsam emolientowy Atopigo®.

  4.  Leczenie na własną rękę – pielęgnowanie skóry z AZS wymaga skoordynowanego podejścia, w którym udział biorą dermatolog, farmaceuta i pacjent. Niestety, wiele osób decyduje się leczyć na własną rękę, co często prowadzi do pogorszenia stanu skóry. Bez odpowiedniego leczenia, atopia może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje bakteryjne i grzybicze, a nawet hospitalizacji. Aby uniknąć tego błędu, należy szukać pomocy u specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki i leki. Przy zaawansowanym AZS konieczne może być również przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak testy alergiczne czy badania krwi. Współpraca z lekarzem jest kluczowa dla skutecznego leczenia atopowego zapalenia skóry.

  5.  Ignorowanie diety – dieta jest ważnym elementem leczenia AZS. Niektóre produkty spożywcze mogą nasilać objawy choroby, dlatego ważne jest, aby unikać ich spożywania. Zalicza się do nich m.in. owoce cytrusowe, orzechy, mleko czy jaja. Produkty zawierające duże ilości tłuszczu, soli i cukru mogą prowadzić do zwiększonej suchości skóry. Aby uniknąć tego błędu warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który może pomóc dobrać odpowiednią dietę.

  6.  Stosowanie zwykłego mydła – używanie produktów o zbyt wysokim pH może prowadzić do podrażnień i pogorszenia stanu skóry u niemowlęcia z AZS, które ma naturalnie niskie pH. Zwykłe mydła i żele do mycia ciała często zawierają także substancje drażniące skórę, które mogą nasilić objawy choroby. Zamiast tego, należy używać łagodnych detergentów, które nie uszkadzają bariery ochronnej skóry.

  7.  Brak odpowiedniego nawilżenia – nawilżenie jest kluczowe dla pielęgnacji skóry z AZS. Utrata wilgoci prowadzi do suchych i swędzących plam na skórze. Dlatego ważne jest, aby stosować emolienty, takie jak Atopigo® balsam emolientowy oraz Atopigo® Koncentrat do kąpieli, które pomagają w odbudowie bariery ochronnej skóry.

  8.  Używanie nieodpowiednich kosmetyków – wybór odpowiednich kosmetyków jest istotny dla pielęgnacji skóry z AZS. Niestety wielu pacjentów stosuje kosmetyki, które pogarszają stan ich choroby. Zwykle są to produkty o intensywnych zapachach, z dodatkiem alkoholu lub substancji drażniących skórę. Może to prowadzić do dalszych podrażnień, swędzenia i pogorszenia objawów AZS. Aby uniknąć tego błędu, należy wybierać kosmetyki bez wspomnianych dodatków. Najlepiej, jeśli kosmetyki do pielęgnacji skóry z AZS mają łagodny skład, oparty na naturalnych składnikach.

  9.  Kontakt z alergenami – to jeden z najczęstszych czynników wywołujących objawy AZS. W przypadku skóry atopowej ważne jest unikanie alergenów, które wywołują reakcję skórną. Mogą to być: kurz, pleśń, pyłki roślinne, substancje chemiczne czy zwierzęta. W przypadku, gdy kontakt z alergenami jest nieunikniony, należy natychmiast umyć skórę wodą i delikatnie ją osuszyć.

  10.  Noszenie nieodpowiednich ubrań – nie tylko kosmetyki, ale także ubrania mogą wpływać na kondycję skóry z AZS. Nieodpowiednie ubrania, takie jak syntetyczne tkaniny, mogą podrażniać skórę i wywoływać swędzenie, co tylko pogarsza stan choroby. Zamiast tego, zaleca się noszenie ubrań z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, jedwab lub len. Te tkaniny są przewiewne i łagodniejsze dla skóry, co zapobiega nadmiernemu poceniu się i podrażnieniom.

Pielęgnacja skóry atopowej wymaga cierpliwości i regularności. To trudne zadanie, ale odpowiednia wiedza i prawidłowo dobrane produkty mogą zminimalizować objawy choroby i utrzymać skórę w dobrej kondycji. Atopigo® koncentrat do kąpieli oraz Atopigo® balsam emolientowy to produkty, które w znacznym stopniu poprawiają jakość życia osób cierpiących na AZS. Aby zbudować trwały mur, należy użyć odpowiednich materiałów i technik, a także zadbać o to, aby prace były wykonywane regularnie i systematycznie. Podobnie w pielęgnacji skóry atopowej, stosowanie odpowiednich produktów i technik pielęgnacji, a także regularna pielęgnacja, są kluczowe dla uzyskania zdrowej i pięknej skóry.