Atopowe zapalenie skóry (znane również jako egzema) to przewlekła choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się suchością, intensywnym świądem oraz tendencją do nawrotów wyprysków. Ze względu na specyfikę tego schorzenia osoby borykające się na co dzień z AZS muszą szczególnie dbać o swoją skórę, aby minimalizować objawy i unikać czynników drażniących. Obecny w wodzie basenowej oraz pitnej chlor jest jedną z substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na wrażliwą skórę atopową. Zbliżający się sezon wakacyjny i zwiększona liczba kąpieli basenowych stanowią idealny moment, by przyjrzeć się, jak chlor wpływa na skórę atopową i jak można się przed nim skutecznie bronić. W dalszej części niniejszego artykułu omawiamy zatem działanie chloru na skórę oraz przedstawiamy sprawdzone sposoby ochrony przed jego szkodliwym wpływem.

Wpływ chloru na skórę atopową

Chlor jest powszechnie stosowany jako środek dezynfekujący w wodzie pitnej i basenowej ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze. Jednakże dla osób zmagających się z AZS kontakt z chlorowaną wodą może przynosić szereg problemów skórnych. Chlor wykazuje działanie wysuszające, które może zaostrzać charakterystyczną dla AZS suchość skóry, czyniąc ją szorstką, łuszczącą się i bardziej podatną na podrażnienia. Ponadto, chlor może uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry, co zwiększa utratę wody przez naskórek oraz ułatwia przenikanie alergenów i substancji drażniących. To z kolei może prowadzić do intensyfikacji świądu, który skłania do drapania, pogarszając stan skóry i zwiększając ryzyko infekcji bakteryjnych. Chlor może też wywoływać zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry, nasilając dyskomfort i utrudniając codzienne funkcjonowanie osób z AZS.

Jak chronić skórę atopową przed chlorowaną wodą?

Ochrona skóry atopowej przed negatywnymi skutkami kontaktu z chlorowaną wodą wymaga zastosowania wieloaspektowej strategii. Przed wejściem do basenu lub kąpielą w chlorowanej wodzie warto nałożyć na skórę emolienty (np. balsam Atopigo®), które stworzą warstwę ochronną i zmniejszą kontakt skóry z chlorowaną wodą. Emolienty tworzą na skórze ochronną warstwę, która zmniejsza bezpośredni kontakt z chlorowaną wodą i pomaga zapobiegać przenikaniu chloru do głębszych warstw skóry. Natomiast jeśli chodzi samo przebywanie w wodzie, ważne jest ograniczenie czasu spędzanego w chlorowanej wodzie, co może zmniejszyć jej negatywny wpływ na skórę. Skrócenie czasu kąpieli oraz unikanie długotrwałego pływania mogą znacząco pomóc. Noszenie odzieży ochronnej, takiej jak kombinezon pływacki, również może ograniczyć ekspozycję skóry na chlor.

Po wyjściu z wody zaleca się dokładne opłukanie skóry czystą i oczywiście niechlorowaną wodą, aby usunąć resztki chloru. Po kąpieli należy ponownie nałożyć emolienty, które nawilżą i zregenerują skórę. Produkty zawierające składniki łagodzące (takie jak pantenol czy aloes) mogą przynieść dodatkową ulgę w łagodzeniu podrażnień. Używanie delikatnych środków myjących, które są wolne od drażniących substancji chemicznych, pomoże w utrzymaniu integralności naturalnej bariery ochronnej skóry.

Jakie są jeszcze opcje?

Montowanie filtrów do wody w domu może znacząco zmniejszyć ekspozycję na chlor podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak: mycie rąk, kąpiel czy prysznic. Filtry te usuwają chlor oraz inne potencjalnie drażniące substancje, przyczyniając się do poprawy kondycji wrażliwej skóry atopowej. Jeśli tylko jest to możliwe, warto unikać publicznych basenów, które zazwyczaj mają wysoką zawartość chloru. Zamiast tego można szukać basenów, które wykorzystują alternatywne metody dezynfekcji wody, takie jak ozonowanie czy użycie wody solankowej. Woda ozonowana i solankowa jest mniej drażniąca dla skóry atopowej, co może pomóc w zminimalizowaniu podrażnień i suchości skóry.

Dodatkowe wskazówki

Chlorowana woda może negatywnie wpływać na skórę atopową, prowadząc do suchości, podrażnień i nasilania objawów AZS. Jednak odpowiednia pielęgnacja i stosowanie środków ochronnych mogą znacząco zmniejszyć te skutki. Regularne nawilżanie, ochrona fizyczna, dokładne spłukiwanie chloru oraz unikanie długotrwałego kontaktu z chlorowaną wodą to podstawowe kroki w ochronie skóry atopowej przed negatywnym wpływem chloru. Dodatkowo, instalacja filtrów do wody w domu oraz wybór basenów z alternatywnymi metodami dezynfekcji mogą wspierać zdrowie skóry. Należy oczywiście pamiętać, że każda skóra jest inna, dlatego warto dostosować pielęgnację do indywidualnych potrzeb i konsultować się z dermatologiem, aby znaleźć najskuteczniejsze metody ochrony oraz pielęgnacji. Regularne wizyty u specjalisty pomogą monitorować stan skóry i dostosowywać zalecenia, aby skutecznie zarządzać atopowym zapaleniem skóry.