ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS), nazywane czasami wypryskiem atopowym, w Europie zachodniej egzemą, a niegdyś świerzbiączką Besniera. Inne stosowane nazwy AZS to wyprysk alergiczny lub alergiczne zapalenie skóry. Dermatolodzy oraz alergolodzy określają AZS jako zapalną i przewlekłą dermatozę (chorobę skóry), która przebiega naprzemiennie z okresami zaostrzeń i remisji. Objawom AZS towarzyszy bardzo uporczywy i nawrotowy świąd oraz zliszajowacenie skóry.

AZS zaliczane jest do chorób atopowych, wywołanych genetycznie i uwarunkowanych nieprawidłową reakcją immunologiczną (w tym konkretnie przypadku mamy do czynienia z nadreaktywnością komórek Langerhansa, w wyniku której poprzez nieprawidłową odpowiedź odpornościową dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE). Nie zagłębiając się w szczegóły procesów zachodzących w organizmie osoby chorej – ostatecznie dochodzi do wydzielanie cytokin prozapalnych, które w istotny sposób pogarszają kliniczny stan skóry.

Wg najnowszych badań, w Polsce obecnie atopowym zapaleniem skóry dotknięte jest prawie 15% dzieci. Każdego roku u prawie 20% nowonarodzonych dzieci diagnozuje się AZS. Początek rozwoju AZS przypada zwykle między 3 a 6 miesiącem życia. U ok. 40% dzieci objawy choroby całkowicie ustępują z wiekiem. U pozostałych chorych zdarzają się nawroty w wieku dorosłym. Ze względu na wrodzony charakter schorzenia może ono trwać wiele lat, bądź nawet całe życie.

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry, jej swędzenie, łuszczenie się i skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych. W 100% przypadków AZS jest sprzężone z lichenizacją (pogrubieniem) naskórka. Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować całe ciało (erytrodermia). Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą również inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek. Charakterystycznym objawem jest również objaw Dennie-Morgana.

Czytaj dalej na stronie: https://www.ptca.pl/choroby-atopowe/atopowe-zapalenie-skory