Atopowe zapalenie skóry stanowi przewlekłą dermatozę, która ma podłoże alergiczne. Wśród głównych objawów tego schorzenia można wskazać: silny świąd; przesuszenie i zaczerwienienie skóry; podatność na zakażenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe oraz złuszczanie się naskórka. Symptomy choroby nasilają się w trakcie trwania okresów zaostrzeń, podczas gdy w czasie remisji pozwalają pacjentom o sobie zapomnieć i „normalnie” funkcjonować. Warto wspomnieć, że lokalizacja zmian dermatologicznych związanych z egzemą w głównej mierze uzależniona jest od wieku osób borykających się na co dzień z tym schorzeniem. Jednym z najbardziej problematycznych miejsc występowania objawów AZS jest twarz. Co warto wiedzieć o zmianach skórnych znajdujących się na policzkach, czole i brodzie pacjentów? Jak skutecznie radzić sobie z nimi?

Wiek a lokalizacja zmian skórnych

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której przebieg powiązany jest z wiekiem pacjentów. Egzema diagnozowana jest najczęściej u niemowląt lub małych dzieci, co oczywiście nie stanowi reguły. U pacjentów w wieku do drugiego roku życia objawy AZS uwidaczniają się zwykle na czole, główce i policzkach. U części dzieci egzema „przechodzi” wraz z wiekiem, podczas gdy innym towarzyszy nawet przez całe życie, zmieniając często jedynie miejsce występowania zmian dermatologicznych – w przypadku dzieci powyżej dwóch lat są to: łokcie, kolana, wewnętrzna strona nadgarstków i obszar za uszami, podczas gdy u dorosłych symptomy AZS są najczęściej widoczne na: stopach, dłoniach, karku oraz twarzy. Ostatnie wymienione miejsce jest szczególnie kłopotliwe przez wzgląd zarówno na kwestie wizualne, jak i zdrowotne. Zdarza się bowiem, że zmiany dermatologiczne przy AZS pojawiają się również w okolicach oczu, pogarszając widzenie pacjentów na co dzień zmagających się z egzemą.

Sposoby na AZS na twarzy

AZS na twarzy jest o tyle kłopotliwe, że obniża komfort codziennego funkcjonowania pacjentów, jak również bardzo często wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Jak sobie zatem radzić ze zmianami dermatologicznymi zlokalizowanymi na twarzy? Podstawowa kwestia dotyczy zadbania o odpowiednią pielęgnację skóry atopowej opierającej się na wykorzystaniu emolientów, takich jak choćby balsam emolientowy do ciała Atopigo®. Skóra twarzy przy AZS może być oczyszczana i pielęgnowana przy użyciu różnych kosmetyków, z tym że muszą być one specjalnie zadedykowane skórze wrażliwej – a najbezpieczniej atopowej. Zaleca się jedynie, aby całkowicie zrezygnować ze stosowania peelingów, w których znajdujące się ostre drobinki mogą podrażniać skórę, oraz z tego samego powodu unikać wycierania się szorstkimi ręcznikami.

Sporo kobiet zmagających się z atopowym zapaleniem skóry zastanawia się nad faktem, czy bezpiecznie mogą nosić makijaż. Odpowiadamy zatem, że pacjenci z egzemą jak najbardziej mogą się malować. W tym wypadku muszą jednak zachować szczególną ostrożność podczas wyboru kosmetyków, które są przebadane dermatologicznie pod kątem AZS. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek reakcji alergicznych czy nasilenia objawów choroby po zastosowaniu konkretnego produktu, zalecane jest natychmiastowe jego odstawienie. Chociaż atopowe zapalenie skóry wiąże się z uciążliwymi objawami i złą kondycją skóry, to można „normalnie” z nim funkcjonować, stosując się zaleceń lekarza dermatologa, korzystając z odpowiednich produktów kosmetycznych i unikając czynników nasilających objawy choroby.